آمار
خدمات ثبت آنلاین
 

وبلاگ

ثبت شرکت در ترکیه

  |   تبث شرکت بین الملل   |   بدون دیدگاه

ثبت شرکت در ترکیه:

ترکیه مکانی است که 3 بازار بزرگ و پویای جهان را به هم مرتبط میکند: اروپا، آسیا و خاورمیانه. تعجبی ندارد که اقتصاد این کشور از سال 2005 تا کنون 34 درصد رشد داشته است، و هم اکنون نیز با رشد 5 درصدی در حال رشد و تکامل است. علاوه بر بازار بزرگ مصرف داخلی مواردی همچون نیروی کار فعال به همراه دستمزدهای پایین در این کشور باعث شده به یکی از جذاب ترین کشورها برای ثبت شرکت های خارجی به شمار آید، و شما میتوانید شاهد ظهور ترکیه به عنوان یکی از مراکز اصلی تجارت در آینده نزدیک باشید.

اقتصاد ترکیه از مشکلات جدی در دهه 1990 میلادی رنج میبرد اما اقتصاد ترکیه در سال 2001 دستخوش تحولات بزرگ اقتصادی گردید و اقتصاد این کشور دگرگون شد. سپس قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2003 تصویب شد و از سال 2004 تا کنون تعداد شرکت های خارجی در ترکیه 2 برابر شده است، ترکیه که در حال مذاکره برای ورود به اتحادیه اروپاست آینده خوبی را برای سرمایه گذاران خارجی نوید میدهد.

انواع اصلی ثبت شرکت در ترکیه کدام هستند؟

دو نوع شرکت که بیشتر در ترکیه ثبت میشوند عبارتند از:

1.شرکت با مسئولیت محدود LS

2.شرکت سهامی AS

سرمایه اولیه یک شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل چقدر باید باشد؟

شرکت  با مسئولیت  محدود  در ترکیه  حداقل با یک و  حداکثر  با 50 شریک قابل  ثبت  است  ومسئولیت هر یک  از سهامداران در مورد  بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری  شده در  شرکت می باشد. به  زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت  ورشکست شود  و نتواند  جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه  سهامداران  از بین میرود  و  طلبکاران نمی‌توانند  باقیمانده  مطالبات خو د را از اموال شرکای شرکت مطالبه  کنند. حد اقل  سرمایه  برای تاسیس شرکت با مسئولیت  محدود  5000  لیره  ترک میباشد و  هر  نوع  تغییر  و انتقال سهم الشرکه شرکا  باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

حداقل سرمایه اولیه برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود 5000 لیر ترکیه در حدود 2700 یورو است.که حداقل 25 درصد آن باید طی 3 ماه پرداخت شود.

شرکت سهامی(خاص- عام):

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل 5 شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال  دیون و قروض شرکت به اندازه سهم اشان مسئولند. در شرکت ها ی سهامی سرمایه باید به قسمتهای مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک میتواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس

قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت  بازرگانی  ترکیه برگزار شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

1.شرکت سهامی خاص: شرکت های  هستند  که  تعداد  سهامداران آن  زیر 250  نفر  میباشند.

2.شرکت سهامی عام : شرکت های  هستند  که تعداد  سهامداران آن بیش از 250 نفر میباشند.

شرکت تضامنی

شرکتی  است که تحت اسم مخصوصی  بین  دو  یا چند شخص حقیقی با  مسئولیت  تضامنی تشکیل می‌شود و  اگر دارایی شرکت  برای  تادیه  تمام  قروض شرکت ک افی نباشد ٬ هر  یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند.اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند. مقبولترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح  داده  میشود به  ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

ثبت شرکت و مراحل آن:

  1. تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه  اجاره نامه  محل  شرکت در اولین مرحله  ثبت الزامی است لذا یا شرکا بایددر ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام  به پیدا کردن  و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره  محل شرکت اقدام  نماید.

2.تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت

  1. مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
  2. تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
  3. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

6.اخذ شماره مالياتي شركت

7.چاپ روزنامه رسمی

8.تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه

  1. تنظيم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره
  2. بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
  3. اخذ كارت بازرگاني
  4. تصديق دفاتر حسابداري

13.گشايش حساب بانكي شركت

  1. معرفی حسابدار

مزایای ثبت شرکت در ترکیه :

1.خارجیها بدون نیاز به مشارکت شهروندان آن کشور میتوانند شرکت تأسیس کنند، بنابراین، برخلاف کشورهایی مانند امارات متحده عربی، نیازی به پرداخت بیمورد وجه به شهروندان بومی آن کشور نیست فقط شرکت می بایست حتما حسابدار ترک داشته باشد که با پرداخت  هزینه جزیی امکان پذیر  است  .

2.پس از تأسیس شرکت به شما اجازه اقامت یکساله داده میشود.

3.در صورت فعال نگه داشتن شرکت ، ۵ سال پس از تاسیس می توانید از ترکیه اقامت دائم بگیرید و از امتیازات کامل شهروندی استفاده کنید.

4.برای کسب درامدنیاز به کارسطح بالایی نیست ، با ثبت شرکت حتی می توانید رستوران ایرانی در ترکیه دایر کنید .

5.با داشتن گذرنامه ترکیه میتوانید بدون نیاز به  ویزا به دهها کشوردر تمام قاره ها مسافرت نمایید .

6.با ثبت شرکت میتوانید به نام شرکت ملک مسکونی و مستغلات خرید و فروش نمایید.

7.هزینه های تأسیس و نگهداری شرکت در ترکیه به مراتب پایینتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

8.هزینه زندگی در ترکیه ارزانتر از سایر کشورهای اروپایی  است  .

9.مالیاتی که به دولت میپردازید مبلغ جزیی است ودر قبال درامدهای حاصله بوده و شما به پرداخت وجوه ثابت و بی مورد به عنوان مالیات بر درآمد مجبور نخواهید شد.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

لطفا اطلاعات خود را وارد نمایید.
لطفا اطلاعات خود را وارد نمایید.
close
قالب وردپرس